Waga gabarytowa/wymiarowa

Waga bilingowa kalkulowana jest na podstawie tego spośród dwóch parametrów, który jest większy, tj. całkowitego ciężaru rzeczywistego albo całkowitego ciężaru wymiarowego ( wagi wymiarowej ) danej paczki. Części kilograma zaokrągla się w górę.

Co to jest waga wymiarowa/gabarytowa?

Wagę gabarytową obliczamy dla paczki / palety o niskiej wadze i dużej objętości. Obliczana jest na podstawie wymiarów przesyłki i stosowana jest dla paczek i palet, o rozmiarach nieproporcjonalnie dużych w stosunku do wagi. Wynika to z faktu, że w takich przypadkach, to właśnie przestrzeń jaką zajmują – a nie ich masa – ma główny wpływ na koszty transportu.

Jak ustalić wagę wymiarową ?

Firmy kurierskie najczęściej stosują wzór polegający na ustaleniu objętości paczki w centymetrach sześciennych oraz podzieleniu tej wartości przez właściwy dla danej firmy współczynnik

W takim wzorze wymiary D – długość, S – szerokość i W – wysokość podane są w centymetrach, a wynik takiego działania będzie odpowiadał wadze wymiarowej.

Przykład 1:

Nasza paczka waży tylko 5kg, ale ma wymiary 70cm x 70cm x 50cm. Jeżeli chcemy skorzystać z usług firmy UPS, to musimy sprawdzić wagę gabarytową stosując przelicznik D x S x W / 5000 [kg]

Po przeliczeniu uzyskujemy wagę wymiarową aż 49 kg i za jej wysłanie zapłacimy wg stawki dla tej właśnie wagi. Jeżeli ta sama paczka przy wymiarach 70m x 70cm x 50, miałaby wagę rzeczywistą 50kg, to jej waga gabarytowa byłaby niższa od rzeczywistej. W takim przypadku zapłacilibyśmy wg stawki dla wagi rzeczywistej czyli 50kg – zawsze zgodnie z zasadą wyboru wyższej wagi.

UPS:

Długość x Szerokość x Wysokość / 5000

DHL:

Długość x Szerokość x Wysokość /4000

W przypadku paczek do 31 kg waga wymiarowa/gabarytowa nie jest uwzględniania do wyceny

K-EX:

Jeden metr sześcienny [m³] (długość [m] x szerokość [m] x wysokość [m]) = 100 kg