Waga gabarytowa UPS

Co to jest waga gabarytowa?


Wagę gabarytową obliczamy dla paczki / palety o niskiej wadze i dużej objętości. Obliczana jest na podstawie wymiarów przesyłki i stosowana jest dla paczek i palet, o rozmiarach nieproporcjonalnie dużych w stosunku do wagi. Wynika to z faktu, że w takich przypadkach, to właśnie przestrzeń jaką zajmują – a nie ich masa – ma główny wpływ na koszty transportu.


Jak ustalić wagę wymiarową ?

 

Firmy kurierskie najczęściej stosują wzór polegający na ustaleniu objętości paczki w centymetrach sześciennych oraz podzieleniu tej wartości przez właściwy dla danej firmy współczynnik

W takim wzorze wymiary D – długość, S – szerokość i W – wysokość podane są w centymetrach, a wynik takiego działania będzie odpowiadał wadze wymiarowej.
Przykład 1:

Nasza paczka waży tylko 5kg, ale ma wymiary 70cm x 70cm x 50cm. Jeżeli chcemy skorzystać z usług firmy UPS, to musimy sprawdzić wagę gabarytową stosując przelicznik D x S x W / 5000 [kg]

 

Po przeliczeniu uzyskujemy wagę wymiarową aż 49 kg i za jej wysłanie zapłacimy wg stawki dla tej właśnie wagi. Jeżeli ta sama paczka przy wymiarach 70m x 70cm x 50, miałaby wagę rzeczywistą 50kg, to jej waga gabarytowa byłaby niższa od rzeczywistej. W takim przypadku zapłacilibyśmy wg stawki dla wagi rzeczywistej czyli 50kg – zawsze zgodnie z zasadą wyboru wyższej wagi.

 

 

UPS
Długość x Szerokość x Wysokość / 5000